Biomasas koģenerācijas stacijai piecu gadu jubileja

2012. gada 15. novembris “Liepājas enerģijai” ir zīmīgs datums – šajā dienā pirms pieciem gadiem tika atklāta biokoģenerācijas stacija, kas iezīmēja arī jaunu virzienu uzņēmuma darbībā, uzsākot siltumenerģijas ražošanu no atjaunīgā energoresursa – koksnes šķeldas. Šodien šķelda ir “Liepājas enerģijas” galvenais energoresurss, nodrošinot efektīvākus ražošanas procesus, zemākus apkures tarifus un minimālu ietekmi uz apkārtējo vidi.

Jānis Jansons, “Liepājas enerģijas” valdes priekšsēdētājs: “Šķeldas izmantošana siltumenerģijas ražošanā nebija uzņēmuma pašmērķis, tomēr šodien varam droši apgalvot, ka lēmums ir bijis pareizs, nodrošinot attīstību ne tikai uzņēmumam, bet sniedzot būtisku pienesumu arī Liepājas iedzīvotājiem un pašmāju mežizstrādes nozarei.”

Ideja par šķeldas izmantošanu ražošanā tika iezīmēta jau 2009. gadā un šīs idejas iekļaušanu uzņēmuma attīstības stratēģijā veicināja vairāki apstākļi – nepieciešamība modernizēt novecojošo pilsētas siltumapgādes infrastruktūru, augstās dabas gāzes cenas, iespēja izmantot vietējo un atjaunojamo energoresursu, kā arī iespēja piesaistīt Eiropas Savienības struktūrfondu līdzfinansējumu.

Biomasas koģenerācijas stacijas izbūve tika uzsākta 2011. gada novembrī un gada laikā būvnieks AS “UPB” uzbūvēja Baltijas valstīs lielāko ORC* staciju. Biokoģenerācijas stacija, izmantojot modernu tehnoloģiju – organisko Renkina ciklu – un vietējo, atjaunojamo kurināmo, vienlaicīgi ražo siltumenerģiju (~60 tūkst. megavatstundas gadā) un elektroenerģiju (~12 tūkst. megavatstundas gadā). Saražoto siltumenerģiju izmanto pilsētas centralizētās siltumapgādes nodrošināšanai, bet elektroenerģija nonāk valsts energosistēmā.

Gadā “Liepājas enerģija” siltumenerģijas ražošanai izlieto apmēram 210 000 beramo kubikmetru atjaunīgā energoresursa, kas ir līdzvērtīgi 2 700 automašīnu kravām. Ar šo apjomu gadā tiek aizvietoti aptuveni 22 miljoni normālkubikmetru importētās dabas gāzes. Kopš 2015. gada ar tepat Latvijā iegūstamu, atjaunojamu un videi draudzīgu energoresursu “Liepājas enerģija” ik gadu saražo aptuveni 67% siltumenerģijas no kopējā apjoma.

*ORC – organiskais Renkina cikls. ORC iekārtā turbīnas griešanai tiek izmantots organiskās eļļas tvaiks, kura molekulārā masa ir četras reizes lielāka. Līdz ar to iekārta darbojas ar ievērojami zemāku temperatūru un darba spiedienu, kā arī ar zemākiem apgriezieniem, nekā tvaika turbīna – līdz ar to palielinās tās darba mūžs un būtiski samazinās ilgtermiņa ekspluatācijas izmaksas.

  

 

Par SIA “Liepājas enerģija”

SIA “Liepājas enerģija”  ir dibināta 2005. gadā un  nodarbojas ar siltumenerģijas ražošanu, sadali, pārvadi un realizāciju Liepājas pilsētā, kā arī ar elektroenerģijas ražošanu un realizāciju. Uzņēmums apkalpo gandrīz 700 dzīvojamo māju, kā arī skolas, bērnudārzus, iestādes un uzņēmumus; kopējais Liepājas centralizētās siltumapgādes sistēmas tīklu garums ir 100 kilometri. SIA “Liepājas enerģija” akcionāri ir AS “Latvenergo” (51%), Liepājas pilsētas dome (39%) un SIA “Enerģijas risinājumi” (10%); uzņēmumā strādā 84 darbinieki.

Papildu informācija:
Agija Tērauda,
Sabiedrisko attiecību speciāliste
Tālr.: +371 63425673
Mob.: +371 28647396
E-pasts: Šī e-pasta adrese ir aizsargāta no mēstuļu robotiem. Pārlūkprogrammai ir jābūt ieslēgtam JavaScript atbalstam, lai varētu to apskatīt.
www.liepajasenergija.lv

facebook.com/Liepajas.energija; twitter.com/Liepajas_energy