10.augustā simboliski un praktiski jaunās SIA „Liepājas enerģija” bikoģenerācijas stacijas kurtuvē pirmo reizi iededza uguni. Tā ir daļa no stacijas būvniecības tehnoloģiskā procesa un tas nepieciešams, lai izžāvētu kurtuvi un varētu sagatavot staciju plānotajam biokoģenerācijas procesam – siltumenerģijas un elektroenerģijas ražošanai, izmantojot šķeldas dedzināšanu un organisko Renkina ciklu (ORC).
Līdz ar topošās bikoģenerācijas stacijas kurtuves žāvēšanas procesa uzsākšanu var teikt, ka noslēgusies ir aktīvā būvniecība un mehāniskā montāža, norāda būvnieks AS „UPB” projektu vadītājs Māris Dzirnieks.
Kurtuves žāvēšana ir tehnoloģisks process, kas liecina, ka noslēgusies ir aukstā biokoģenerācijas stacijas ieregulēšana un notiek gatavošanās karstai ieregulēšanai. SIA „Liepājas enerģija” tehniskais direktors Gunars Liepiņš pastāstīja, ka aptuveni divi nedēļu laikā pēc kurtuves žāvēšanas uzsākšanas plānots iedarbināt staciju un pārbaudīt funkcionālos parametrus. Augustā plānots jauno bikoģenerācijas staciju darbināt dažādos režīmos, mainot slodzes un gatavojot to gala pārbaudei.
Jaunais „Liepājas enerģija” bikoģenrācijas stacijas katls simboliski pirmo reizi tika iekurts 10. augustā, kas pēc senlatviešu ticējumiem bija Uguns diena. Jaunajam katlam dots arī vārds Brencis, kas allaž rūpējies par labklājību un bagātību.
SIA „Liepājas enerģija” biokoģenerācijas stacijas būvniecību uzsāka 2011. gada novembrī. Projekta izmaksas ~ 7,4 milj. latu, tai skaitā ES Kohēzijas fonda atbalsts 2,2 milj. latu. Staciju iedarbināt plānots 2012. gadā, pirms apkures sezonas.
Projekts ir ļoti nozīmīgs un dos vairākus būtiskus ieguvumus:
– samazinās importētās dabas gāzes patēriņu un tā īpatsvaru ražošanā;
– ražošanā kā kurināmo izmantos atjaunojamo vietējo energoresursu – šķeldu;
– samazināsies kaitīgo izmešu daudzums, un jaunā stacija būs vairāk videi un cilvēkiem draudzīga.
Jaunā ar šķeldu kurināmā stacija ir nozīmīgs uzņēmuma attīstības solis, lai modernizētu Liepājas siltumapgādi un palielinātu saražotās siltumenerģijas konkurētspēju.
Stacijas būvnieks ir AS „UPB”, kas iesniedza saimnieciski izdevīgāko piedāvājumu un mūsdienīgus tehnoloģiskos risinājumus. Savukārt būvnieks izvēlējās iekārtu ražotājus un piegādātājus – „Kohlbach” (Austrija) un „Turboden” (Itālija). „Kohlbach” projektē un ražo tehnoloģiskās iekārtas biokoģenerācijas stacijām, bet „Turboden” ir viens vadošajiem un atzītākajiem ORC tehnoloģiju ražotājiem pasaulē.