“Liepājas enerģija” aicina nepārmaksāt un sildīties gudri!

Liepājā centralizēto siltumapgādes pakalpojumu saņem 1193 objekti – tās ir 643 daudzdzīvokļu dzīvojamās mājas, 251 privātmāja, 108 valsts un pašvaldību iestādes un 191 komercobjekts. Tātad desmitiem tūkstošu liepājnieku ik dienas sajūt ērtumu un omulību, ko nodrošina saņemtā centralizētā siltumenerģija.

Katrā ēkā, kas saņem centrālo apkuri, ir izveidots siltummezgls – tas transformē siltumenerģiju ēkas apkures sistēmai un karstā ūdens uzsildīšanai, kā arī nodrošina pievadītās siltumenerģijas uzskaiti. Ēku iekšējo siltummezglu modernizēšanā “Liepājas enerģija” kopā ar namu apsaimniekotājiem ir veikusi būtiskus uzlabojumus – praktiski visām ēkām  ir automātiskie siltummezgli, kas nodrošina regulējamu siltumenerģijas patēriņu atbilstoši iedzīvotāju vēlmēm un laikapstākļiem. Arī paši iedzīvotāji aizvien biežāk izvēlas modernizēt novecojušos ēku siltummezglus, tādējādi būtiski paaugstinot ārējo un iekšējo siltumtīklu drošību un samazinot siltumenerģijas patēriņu.

Oktobris ierasti ir tas gada mēnesis, kad tiek uzsākta apkures sezona, atkarībā no ārgaisa temperatūras un pašu iedzīvotāju vēlmēm. Ir patērētāji, kas izvēlas sezonu uzsākt temperatūrai sasniedzot +15 grādu un ir patērētāji, kas sezonu uzsāk tikai oktobra nogalē vai novembrī, kad gaisa temperatūra noslīdējusi krietni zemāk. Šādu izvēles iespēju nodrošina ēku individuālie siltummezgli, kuru darbību un līdz ar to arī siltumenerģijas patēriņu nosaka paši ēkas iedzīvotāji vai namu apsaimniekotāji. Bet, lai kurš būtu apkures sezonas sākuma brīdis – ir labi, ja mēs esam tai sagatavojušies un apkures sezonas laikā zinām, kā pareizi un ekonomiski izmantot siltumenerģiju.

 Kā nepārmaksāt un sildīties gudri?

 Viens temperatūras grāds samazina patēriņu par 5%

  • Palielinot vai samazinot telpu temperatūru par 1 grādu, siltuma patēriņš attiecīgi kāps vai kritīsies par aptuveni 5%. Ja samazinājums būs 2 temperatūras grādi – ekonomija būs jau 10 %;
  • Veselības speciālisti iesaka dienā telpās uzturēt aptuveni 21 grāda gaisa temperatūru, savukārt miegam piemērota ir aptuveni 17 grādu temperatūra.

Atšķirība – ne vairāk kā 3 temperatūras grādi

  • Tie, kuriem ir regulējama apkures sistēma, naktī mājoklī nereti samazina siltuma līmeni, jo zemākā temperatūrā var labāk izgulēties. Daži telpu temperatūru samazina arī darbistabā un citās istabās, kurās naktī neatrodamies;
  • Lai ietaupītu, iesakām temperatūru regulēt tā, lai dienas un nakts režīmā tā neatšķirtos par vairāk kā 3 grādiem. Pretējā gadījumā apkures sistēma, lai sasildītu telpu līdz dienas režīma temperatūrai, var patērēt vairāk enerģijas nekā tika ietaupīts naktī.

Jāapkurina arī neapdzīvotās telpas

  • Lielākās mājās vai dzīvokļos reti izmantotās vai neizmantotās telpās bieži vien taupības apsvērumu dēļ tiek atslēgta apkure. Ja mājokļa iekšsienas nav siltinātas, šīs telpas tiks sildītas caur sienām, tādējādi patērējot vairāk enerģijas. Lai siltumenerģiju tērētu ekonomiski, ieteicams neizmantotajās telpās temperatūru uzturēt ne zemāku par 14 grādiem;
  • Tāpēc jāatceras – pārāk liela temperatūras atšķirība dažādās telpās ne tikai nepalīdzēs ietaupīt, bet var pat veidoties kondensāts, pelējums vai sienu deformācija.

Uzturiet optimālu gaisa mitrumu

  • Speciālisti iesaka telpās uzturēt aptuveni 40–50% relatīvo gaisa mitrumu, jo šāds līmenis ir vislabvēlīgākais mūsu veselībai. Ja gaiss dzīvoklī būs mitrāks, būs vēlme istabās paaugstināt gaisa temperatūru. Jo augstāks ir mitruma līmenis, jo cilvēkam gaiss šķiet vēsāks, lai arī temperatūra nemainās.

Vēdinot telpas, izslēdziet apkuri

  • Viedās apkures sistēmas pašas reaģē uz istabu vēdināšanu. Savukārt, ja jūsu mājoklī ir uzstādīti siltuma padeves temperatūras regulatori, vēdināšanas laikā tos izslēdziet. Pretējā gadījumā vēdināšanas laikā tie sāks istabas sildīt intensīvāk, bet šis siltums izplūdīs ārā;
  • Iesakām vēdināt telpas, atverot vairākus logus tā, lai mājās izveidotos caurvējš un ātri nomainītos viss gaiss. Tam vajadzēs ne ilgāk kā 5–6 minūtes, jo pēc tam sāks salt mājokļa iekšējās sienas.

Neapklājiet radiatorus

  • Ļoti svarīgi ir neapklāt radiatorus, lai siltais gaiss telpā varētu kustēties brīvi. Vēl svarīgāk ir neapklāt termostatus, lai tie varētu precīzi novērtēt, kāda šobrīd istabā ir gaisa temperatūra.

Izmantojiet visus istabas radiatorus

  • Ja istabā ir vairāki radiatori, kāds var cerēt ietaupīt, daļu no tiem izslēdzot. Taču tas nekādu efektu nedos, drīzāk radīs papildus patēriņu, jo vienam radiatoram būs jāsilda vairāk, lai sasniegtu noteikto temperatūru visā istabā. Turklāt siltuma plūsma telpā sadalīsies nevienmērīgi, tāpēc cilvēki var justies nekomfortabli.

 

Papildu informācija: www.liepajasenergija.lv

Atgriezties

PIESAKIES KONSULTĀCIJAI