Liepājas slimnīca, iespējams, pievienosies centralizētajai siltumapgādei

Avots: www.liepajniekiem.lv

Valdība lēmusi, ka pašvaldībām jau šā gada aprīlī būs pieejams papildu atbalsts centralizētās siltumapgādes katlumāju pārslēgšanai no fosilā (piemēram, gāzes) uz atjaunīgo energoresursu kurināmo. Liepājai tas paver iespēju īstenot vairākus projektus, to skaitā Liepājas Reģionālās slimnīcas pieslēgšanu centralizētajai siltumapgādei.

Valdības lēmums pieņemts, apstiprinot Ekonomikas ministrijas virzītos grozījumus Eiropas Savienības fondu atbalsta programmā “Veicināt energoefektivitāti un vietējo AER (alternatīvo energoresursu) izmantošanu centralizētajā siltumapgādē”, skaidro ekonomikas ministra biroja vadītājs Artūrs Butāns.

Viņš norāda, ka šis ir būtisks solis, lai valsts stiprinātu enerģētisko neatkarību no Krievijas gāzes un pārietu uz šķeldu, kas ir vietējais resurss. “Jāizceļ, ka šis atbalsts dos iespēju arī Liepājai īstenot vairākus būtiskus siltumapgādes projektus, tostarp jaunas šķeldas katlumājas izbūvi slimnīcas rajonā ar jaudu līdz 4MW, kā arī pašas Liepājas Reģionālās slimnīcas (LRS) pieslēgšanu centralizētajai siltumapgādei, likvidējot esošo gāzes katlumāju,” pauž ministra biroja vadītājs, piebilstot, ka šis solis svarīgs arī drošības apsvērumu dēļ.

LRS kopš pagājušā gada nogales gāzes cenas straujā lēciena dēļ apkures izmaksas pieaugušas ļoti būtiski. ”Dabasgāzes izmaksas kopš novembra (līdz februāra vidum, red.) palielinājušās aptuveni piecas reizes, tādējādi šo ārējo faktoru ietekmētās izmaksas būtiski apgrūtina saimnieciskās darbības un investīciju apmēra plānošanu,” teikts LRS neauditētajā finanšu pārskatā par 2021. gadu.

Atšķirībā no mājsaimniecībām juridiskām personām valsts dabasgāzes sadārdzinājumu nekompensē.

Ar uzņēmuma ”Liepājas enerģija” pārstāvjiem esam tikušies un iespējamo sadarbību pārrunājuši,” teic LRS valdes loceklis Andris Vistiņš.

Ekonomikas ministrija apkopojusi informāciju no Latvijas Siltumuzņēmuma asociācijas par komersantiem nepieciešamo finansējuma apmēru energoefektivitātes paaugstināšanai un AER plašākai izmantošanai centralizētajā siltumapgādē.

Secināms, ka 39 pašvaldību komersantiem jau ir augstas gatavības projekti, paredzot to realizācijas laiku līdz 2023. gada beigām. Starp tiem ir arī trīs centralizētās siltumapgādes pārveides projekti Liepājā, ko gatava realizēt kapitālsabiedrība ”Liepājas enerģija”, klāsta A. Butāns.

Liepājas projekti paredz ne tikai jaunas šķeldas katlumājas izbūvi slimnīcas rajonā, bet ar siltumtrases rekonstrukciju, autonomās gāzes katlumājas Ezera ielā 53/55 atslēgšanu un pievienošanu pie šķeldas katlumājas, jaunu klientu pieslēguma izbūvi, informē ”Liepājas enerģija” pārstāve Zane Ģirne.

Atbalstam pašvaldībām kopumā būs pieejami 68,81 miljons eiro. Atbalstu centralizētās siltumapgādes sistēmas energoefektivitātes paaugstināšanas pasākumiem sniegs Centrālā finanšu un līgumu aģentūra (CFLA).

Projektu pieņemšanu plānots uzsākt šā gada aprīlī; par jaunās atlases kārtas izsludināšanu CFLA informēs atsevišķi.

Atbalsts būs pieejams kā grants (dāvinājums) 40% apmērā no kopējām projekta attiecināmajām izmaksām. Vienam finansējuma saņēmējam un tā saistītajām personām pieejamais maksimālais publiskā finansējuma apmērs programmas ietvaros būs četri miljoni eiro.

Atgriezties

PIESAKIES KONSULTĀCIJAI