Pelni – mēslošanas, kaļķošanas materiāls

Uzsākot jaunās biokoģenerācijas stacijas Kaiju ielā 33, Liepājā darbību š.g. rudenī, kā blakus produkts radīsies liels daudzums koksnes pelnu. Pelni satur augiem nepieciešamos makro un mikroelementus un var aizvietot daļu dārgo minerālmēslu pielietošanu lauksaimniecībā, it sevišķi bioloģiskajā. Tā ir iespēja kāpināt ražību un lētākas, ekoloģiski tīrākas augkopības produkcijas ieguvi pārtikai un lopbarībai. Pelnus ieteicam tauriņziežu zālāju (āboliņu, galegas, lucernas u. c.) kultūraugu sējumu, kā arī citu kultūru platību augsnes skābuma samazināšanai, mēslošanai un ražas celšanai. To pielietošanu bioloģiskajā lauksaimniecībā nosaka (reglamentē) ES Regula (EK) 889/2008.

Pelnu deklarētais saturs : makroelementi %: kalcijs (Ca) 26, kālijs (K) 10, fosfors (P) 3, magnijs (Mg) 3, mikroelementi mg/kg sausnas: mangāns (Mn) 8, cinks ( Zn ) 3, varš (Cu) 1 u. c.. Pelni pieder pie ātras iedarbības kaļķošanas materiāliem – neitralizēšanas spēja CaCO3 84 %.

Pelnu pielietošanas devas ieteicams sastādīt vadoties pēc augsnes analīžu datiem (pH, augsnes tipa, makro, mikroelementu satura.). Praktiski pelnus iestrādā 3-5 t/ha ( 0,3-0,5 kg/m2). Skābās augsnēs devas var sasniegt 8 un vairāk t/ha. Pelnus, tāpat kā citus kaļķošanas materiālus, izsēj uz lauka mehanizēti (ar RUMU vai citu agregātu, mazos apjomos izsēj ar rokām, lāpstām) un iestrādā augsnē vēlams visā aramkārtas dziļumā. Nedrīkst sēt veģetācijas periodā uz lapām (apdeg). Uz zālājiem sēj rudenī vai pavasarī. Izsējot ar rokām, lieto gumijas cimdus. Jāievēro vispārējie darba drošības noteikumi, kas attiecas uz kaļķošanas – minerālmēslu lietošanu.

SIA „Liepājas enerģija” piedāvā lauksaimniekiem izmantot koģenerācijas stacijā radušos pelnus lauku mēslošanai un kaļķošanai. Sīkāku informāciju var iegūt zvanot valdes loceklim Andrim Štālam, 634 80339, mob. 29554035, vai nosūtot e-pastu:  info@liepajasenergija.lv.

Informāciju sagatavoja

SIA „Liepājas enerģija”

Atgriezties

PIESAKIES KONSULTĀCIJAI